CFR Cluj este campioana României la fotbal

Sursă imagine: FRF.ro

Scris de Andrei Fuliaș

După un play-off al Ligii 1 cu multe probleme, cu meciuri amânate din cauza jucătorilor sau staff-urilor tehnice depistate pozitiv la testele pentru COVID-19, CFR Cluj a reușit să se impună pentru al treilea sezon consecutiv în fața competitoarelor și să câștige titlul de campioană a României.

Luni seară, după ce cu doar câteva ore înainte Comitetul Executiv al FRF decisese că meciul dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova nu se poate termina la egalitate, forul fiind nevoit să trimită la UEFA numele echipelor participante în sezonul viitor al Ligii Campionilor și Ligii Europa, ardelenii s-au impus în fața oltenilor cu scorul de 3-1, chiar la Craiova.

Scorul a fost deschis de Nistor, în minutul 9, iar fanii olteni se pregăteau de sărbătoare. Însă după nici o jumătate de oră, Vinicius a egalat pentru CFR, iar la pauză s-a intrat cu scor egal la vestiare. La zece minute după pauză, Boli a făcut 2-1 pentru clujeni, iar bucuria s-a mutat în Ardeal. Douăzeci de minute mai târziu, veteranul Ciprian Deac a marcat pentru 3-1, din penalty, iar CFR Cluj a devenit campioană pentru a șasea oră, egalând astfel UTA la numărul de titluri câștigate în primul eșalon fotbalistic al României.